Днешните ученици са търсещи, динамични и критични. Привикнали са с денонощния достъп до информация. Очакват същото и от виртуалното обучение. Тяхната цел е не само да завършат курса, но и да придобият умения да прилагат наученото в ежедневието си. В този процес светът на модерните технологии става инструмент, чрез който адаптираните методики на онлайн преподаване отговарят на потребителското търсене. Изкуството за приобщаване на младите хора към идеята за качествено образование днес се свързва с виртуално обучение и може да бъде обобщено в 6 основни стъпки. Ето ги:
Визуализация
Всеки човек има свой начин да запомни материала – било то чрез аудио, картинки. В 21-век визуалният начин за достъпно поднасяне на материала е илюстративният метод. Редица изследвания доказват ползата от успешното възприемането на материала чрез различни и колкото е възможно повече включени сетива. Визуализирането също така дава на учениците възможност да контролират потока от информация и темпото на разбиране и усвояване на материала.
Да подчертаем ползите
Учениците все повече осъзнават ползите от получаване на знания, които биха подобрили живота им или са приложими в реални ситуации. Ето защо във виртуалната класна среда, като място за съвременно учене, учениците предпочитат да чуят и видят споделен опит и реално преживяване. Това определено повишава нивото на ангажираност към урока.
Лесно смилаемата теория
Кой изобщо има интерес да слуша и гледа дълги лекции и сухи презентации? Определено не и учениците! Младите хора имат нуждата да получат важната информация възможно най-бързо. Затова един онлайн урок е поднесен на отделни информационни модули, а взаимодействието и общуването между учителя и учениците се случва непрестанно – като логична част от цялостната динамика на урока. По време на цялата сесия, на всеки 3 до 5 минути, има интеракция между тях. Така вниманието се задържа през цялото време върху материала, а учениците учат бързо и лесно чрез използване на различните функционалности, които виртуалната класна стая предоставя.
Индивидуализация
Виртуалната класна стая дава възможност за прилагане на различни стилове на учене, като за всеки участник те са различни. Някои хора предпочитат да имат индивидуална възможност за взаимодействие с учителя, докато има и такива, за които е по-приятно да учат в група. Някои ученици възприемат и запомнят материала по-лесно чрез логически задачи, а други – чрез текстове. Някои възприемат информацията по-лесно чрез активно използване на инструментите в онлайн стаята, а други – чрез слушане. Всеки човек има свое собствено темпо на учене и възможности, които могат да бъдат посрещнати и развити във виртуалната класна стая. Ролята на преподавателя за това е ключова – той умело прилага микс от подходи в името на лесното възприемане на материала. Във всеки урок се вземат под внимание личните интереси на участниците.
Учение в движение
От началото на 21 век, мобилните технологии се развиват с бързи темпове. Ежедневието на хората също се забързва и всеки ден протича в опит да се запази баланса между семейството, работата, училището, социалния живот и почивката. Това е и причината хората да търсят алтернативни начини на обучение, които им позволяват по-голяма гъвкавост. В такива случаи ученето във виртуална класна стая се оказва особено подходящо. Всеки може да се включи в час във времето, в което е свободен, и от мястото, което му е удобно – от вкъщи, от тихо кафене, от място извън страната. Няма нужда от физическо присъствие на определено място, а само от компютър, интернет, камера и слушалки с микрофон. И…voila!..Вече учим!
Социалните мрежи като пряка връзка
Социалните мрежи са основен канал за взаимодествие между младите хора днес. Това е начин да се идентифицираме пред другите със своите собствени виждания и интереси, а и начин да се социализираме и общуваме, да обменяме информация и да споделяме преживявания. За учениците е важно да имат такава пряка и лична връзка с онлайн училището си, защото това им предоставя бързо включване във всички новости, групови онлайн проекти и онлайн учебни дейности в социалните мрежи. Изграждането на подобна общност е съществен момент в създаването на доверие към онлайн обучението. Например, прекрасна идея е активното публикуване на постове във фейсбук страницата или пък изграждането на ежеседмично публикуване на блог. Това показва, че онлайн училището има интерес към развитието на своите ученици, че тяхната обратна връзка е важна.
В днешно време няма ограничения пред онлайн образованието, технологиите го правят достъпно, лесно и резултатно. Въпрос на професионализъм, въображение, вдъхновение и ….лично отношение.
В текста е използвана информация от http://elearningindustry.com/7-tips-engage-inspire-modern-learners-elearning
СПОДЕЛЕТЕ
Вашият коментар