Ваканцията свърши сякаш отдавна, а учебната година вече се разпорежда с дните ни. Не закъсняха и резултатите от първите тестове и контролни с нерадостни емоции за някои от учениците. Позитивната психология би казала, че това далече не е повод за отчайване, а напротив – сигнал, който трябва да ни мотивира да наблегнем на преговора и системното учене, при това дългосрочно. Защото моментното наизустяване на материала в името на заветната поправка на оценката, по-късно неизбежно ще доведе до йо-йо ефект.
Запретнахме ръкави и съставихме 5 полезни съвета, които да насочат енергията ви в полезна посока. Обещаваме, че добрите резултати няма да закъснеят.
Учим и общуваме с правилните хора.
Важно е да се заобикаляме от мотивирани хора, което ни дава възможност да се развиваме и да показваме най-добрата си страна. Това важи с особена сила при ученето. Ако общуваме със съученици, които се правят добре по проблемния за нас предмет, те могат да ни помогнат с обяснения на достъпен език.
Във всяка сфера има безброй интересни факти. Да ги открием, докато сме в училище!
Общата ни култура започва да се гради още преди детската градина, но осезаемо се разширява през ученическите години. Много от фактите, които научаваме в училище ни помагат да откриваме света като все по-вълнуващо място. Ако опитаме да учим за удоволствие, а не по задължение, ще се окажем изненадани колко много ценности се крият между кориците на учебниците! Нека да вземем максимума от времето, в което ходим на училище.
Намираме алтернативни начини да учим с разбиране
Днес интернет пространството е пълно с разнообразни онлайн аудио-визуални възможности, с помощта на които можем да учим много по-лесно и ефективно. Обяснения на процеси от физиката, химията или биологията във видео материал, например, могат да отключат интереса към темата и изобщо към предмета. Една все по-търсена възможност са за онлайн уроците с учител в жива връзка – един съвременен, лесен и приятен начин да получим разяснения и нова перспектива към учебния материал.
Поставяме си конкретни цели и срокове
Определяме дата в календара, до която бихме искали да поправим оценката по даден предмет. Разделяме материала, по който трябва да се подготвим в дни и седмици. Така имаме план за действие, който гарантира методично усвояване на нов материал, както и възможност за преговор.
Изтриваме вредните навици в ученето
Измъкваме се от предубежденията и бариерите, които сами си поставяме. Звучи сложно, но всъщност не. Страхът, че няма да успеем да се справим с прилагането на теоремата, защото не разбираме математиката може да ни лиши от възможността да използваме въображението си – ключов момент, според математиците. Затова изчистваме съзнанието си и си представяме, че се запознаваме за първи път с този предмет. Концентрацията и липсата на предубеденост могат да направят всяка тема много по-разбираема, отколкото сме предполагали, а наизустяването – нещо завинаги ненужно.
И така, с тази нова визия за предмета и знанията по него, влизаме в часа, вдигаме ръка, участваме активно, показваме, че разбираме материала.
СПОДЕЛЕТЕ
Вашият коментар