Често приемаме образованието за естествен цикъл, през който преминаваме в училище. Дали сме успели да извлечем есенцията, която ще осмисли прекараните години с учители и разнообразни предмети, зависи от самите нас. Обичайно възприемаме докосването до знанието като изконно право. И то е такова, формално. Има обаче деца, за които това право е всъщност скок – скок, който оставя социални, етнически, здравословни ограничения в миналото.
Когато създавахме Прознание, бяхме сигурни, че
…онлайн уроците могат да бъдат много повече от допълнителна подготовка за учениците, че те разширяват хоризонти.
Вдъхновихме се от положителния опит в много страни по света и от факта, че качественото образование съвсем реално може да преодолява разстояния с помощта на технологиите. Така, заедно с онлайн платформата Прознание се роди и желанието да подкрепим осигуряването на нови знания и умения на хора, които нямат равен достъп до учебния процес. Така се роди и фондация „Прознание“ – естественото продължение на стартиралите през 2014 г. социални проекти. За да има устойчиви знания за всички.
До този момент сме посветили вниманието и времето си на деца и младежи, които по различни причини не са имали достъп по качествено образование, но притежават друго – съзнанието, че усвояването на още един урок, участието в още една дискусия ще ги превърне в бъдещи специалисти, а защо не и в по-добри хора… Отношенията, които всеки един от учителите в Прознание гради с учениците си, са най-добрата почва за постигане на резултати.
Именно социалните проекти ни помогнаха да разберем, че в създаването на тези малки учебни общности се крие споделеност, която променя не само нагласата към ученето, но също така създава приятелства, добри идеи и нови посоки за бъдещето. Защото
…светът може да бъде много по-голям и вълнуващ, когато учителят е не само преподавател, но и „ментор“,…
както често определят децата.
Към момента през програмите ни са преминали 120 обучаеми; 20 учители са посветили времето си на проектите ни; 9 партньора са повярвали в каузата и активно подпомагат дейността ни; общо 11 са населените места, в които работим и които са се докоснали до идеята на фондация „Прознание“.
Удовлетворението от тази мисия е в стихотворение на дете, което в началото не е различавало гласна от съгласна, с мечтата на момиче от ромски произход да кандидатства медицина или с думите „Благодаря ти, Ива! Ти си много повече от наш учител.“. Тези и много други моменти ще запомним от срещата в Сливен – един вълнуващ момент за Ива Стаменова, учител по български език и литература в Прознание, и младежите, участвали в социалния проект на образователната платформа и фондация „Здравето за ромите“. В продължение на две години Ива преподава онлайн на близо 30 младежи от Сливен, за да надгради езиковата им култура и да покаже колко интуитивно, забавно, лесно и споделено може да бъде ученето във виртуалната класна стая. Всеки един от учениците има различен старт, но успява да навакса и да стигне до финала с високи резултати, добро представяне на матурите и много нови знания.
Вярваме, че
…за обмена на знание в 21 век не трябва да има физически ограничения,…
без значение в коя точка на България или света се намираме. Социалните програми на Прознание обединяват обучаеми и учители за една обща, голяма идея. Тази идея е нашият принос за промяна в обществените нагласи с помощта на най-устойчивия във времето инструмент – образованието.
СПОДЕЛЕТЕ
Вашият коментар